Month: March 2020

gazetadirekte March 31, 2020

Dhjetë mjekët dhe 20 infermierët shqiptarë që u nisën drejt Italisë për të ndihmuar spitalet me koronavirusin, nuk do ta fillojnë punën menjëherë. Lajmin e përcjell media italiane ‘La Repubblica’, e cila më tutje shton dhe fjalët e drejtorit të përgjithshëm të spitalive civile në Breshia, Gianmarco Trivelli. Por Trivelli vë në dukje një detaj […]

gazetadirekte March 31, 2020

Sipas kalendarit mysliman, muaji i Ramazanit fillon më 24 prill dhe dita e parë e Fiter Bajramit është me 24 maj,. Sipas fesë islame, agjërimi në Islam nënkupton abstenimin apo “me u përmbajt nga një veprim”. Do të mbetet të shihet nëse deri atëherë, do të kalojë edhe izolimi nga pandemia COVID19. Ajo që dihet […]

gazetadirekte March 30, 2020

Ditën e djeshme 30 mjekë shqiptarë shkuan në Itali për të ndihmuar vendin fqinj në luftën kundër Koronavirusit. Mjekët do operojnë në Bergamo, qyteti më i prekur, do qëndrojnë për një muaj dhe do të paguhen nga Shqipëria, si gjest solidariteti. Një mjeke shqiptare në Itali, Kozeta Proko, i ka shkruar së fundmi një letër […]

gazetadirekte March 30, 2020

Kryeministri Edi Rama sot në postimin e zakonshëm të mëngjesit ka shpërndarë një video të një qytetari italian që luan himnin shqiptar me violine në ballkon, në shenjë falenderimi dhe mirënjohje për popullin shqiptar që u solidarizua me Italinë, duke dërguar 30 mjeke e infermierë në Bergamo. Rama teksa nuk i fsheh emocionet për gjestin […]

gazetadirekte March 24, 2020

Ish-ministri i MPB-së, Agim Veliu ka thënë se Vjosa Osmani dhe deputetët e tjerë që dolën kundër votimit të mocionit për rrëzimin e Qeverisë Kurti nuk kanë vend në LDK. Sipas Veliu deputëtë që votojnë kundër do të duhet ta shqyrtojnë qëndrimin e tyre, sepse nuk qëndrohet në një subjekt poltikt kur bie ndesh me […]